Giriş Yap

Şifremi Unuttum

Yenikapı Arkeoloji

Yenikapı Arkeoloji

YENİKAPI / İstanbul’da Antik Ticaret

Konstantinopolis Avrasya’yı Akdeniz dünyasına bağladı. Roma İmparatorluğu’nun yeni başkentinde kurulan Theodosius Limanı Bizans’ın Karadeniz, Ege ve Akdeniz arasındaki ticaret ağının merkeziydi. Liman antik dünya ticaretinin nabzını tutuyordu. Marmaray kazılarında İÖ 7 – İS 12. yüzyıllar arasına tarihlenen buluntular, ticari ilişkiler ağı kadar zaman içinde yaşanan iniş çıkışları da aydınlatıyor.

YENİKAPI / Bizans’ın Bin Yıllık Gemileri

‘İstanbul Üniversitesi, Yenikapı Batıkları Projesi’ bin yıllık Bizans gemilerine hayat verecek. Bu öncü proje tamamlandığında, İstanbul dünyanın sayılı antik gemi koleksiyonlarından birine sahip olacak. Çalışmaları İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü üstlendi.

YENİKAPI BATIKLARI / Fırtınanın Armağanı

Marmara Denizi kıyısında antik dünyanın bilinen en büyük limanı bulundu. Marmaray ve İstanbul Metrosu inşaat alanı Yenikapı’da sürdürülen kazılarda 24 antik gemi açığa çıkarıldı. İS 5-11. yüzyıllar arasına tarihlenen batıklar bin yıldan uzun bir süre Bayrampaşa Deresi’nin (Lykos) taşıdığı milin altında korundu. Bazı gemilerin alabora olarak batması büyük bir fırtınanın eseriydi.

YENİKAPI KAZILARI / Bizans’ın Kıyısında

Yenikapı İÖ 6. binyıldan itibaren İstanbul’un yerleşim alanı oldu. Bizans döneminde burada dünyanın sayılı limanlarından biri bulunuyordu. Limanda açığa çıkarılan 24 batıktan bazıları, yükleri ile sulara gömülmüştü. İskele kazıkları, gizli geçitler, kent suru, işlikler bu büyük metropolün altında gizlenen kalıntılar arasında.

Kaynak:Arkeo Atlas